İksir , adı üzerinde…

Sinirsel nefes darlığı

Posted on: Kasım 17, 2008

solakciger1ec362gb3

Odamda günlük gazeteleri incelerken dışardan gelen ses dikkatimi çekti . Hırıltı ve her soluk alışta boğuluyormuşcasına zorlanan bir insan sesiydi duyduğum. Az sonra karşımda 30 yaşlarında bayan hastam, ellerini her iki yandan destek alarak oturmuş, tüm gücünü biraz daha ‘hava’ almak için kullanıyor, beraberindeki eşiyse durumu bana anlatırken hasta onay veya evet anlamında başını sallıyor.

Hikaye ilginç; yaklaşık üç aydır ani gelen nefes darlığı ile acil polikliniklere taşınıyorlarmış. Ellerinde bir tomar reçete ve kullandıkları bir poşet dolusu astım ilacını masama bırakıyor. Muayene sonrası, istediğim K.B.B konsültasyonu ve ileri tetkiklerle teşhisim kesinleşti hastam tipik bir emayonel Larengeal wheezing (sinirsel nefes darlığı) illetine tutulmuştu.

Hikayesini anlattığım hastam, göğüs hastalıkları ve astım polikliniklerinde sık rastlanan sinirsel tipte nefes darlıklarına tipik bir örnektir.

Boğaz ve göğüs bölgesinde hastam tarif edemediği bir daralma hissi ve nefes darlığı, psikolojik problemleri olan hastalarda sık rastlanan şikayetlerdir. Bu hasta grubunda, fizik muayene bulgularında, akciğer grafilerinde gnonmal bir bölgeye rastlanmaz. Yapılan solunum fonksiyonları testleri de ekseriye normal sonuçlanır. Poliklinik çalışmalarında bir hekimleri en fazla düşündüren şey ise, bu hastaları, leriz dönemleri dışında tamamen normal olan astım hastalarından ayırmaktır. Gerçek bronş aşırı duyarlılığı ve astımı olan hastalara, portabl evinde rahatlıkla kullanabileceği peak flowmeten isimli aletle evde sabah akşam solunum ölçümü yapıp kaydederek veya bronkopvovakasyon testleri denilen özel testlerle, sinirsel tipte nefes darlıklarından ayırdetmeye çalışırız. Hastalar genellikle orta yaş üzeri bayanlardır.Ciddi psikolojik problemleri vardır. Yazımın girişinde bahsettiğim hastamdaki emmasyonel larengeal wheezing tablosu ise, sinirsel tip nefes darlıklarının en uç örneği gibi kabul edilebilir. Bu hastalarda soluk borusunun hemen üzerinde ses telleri ve Larenx kasları özellikle nefes alış sırasında istemsiz olarak kasılırlar.

Uzman Doktor Cevat Şengül

Reklamlar

4 Yanıt to "Sinirsel nefes darlığı"

merhaba hocam çok sevdiğim bir insan böyle bir hastalığı var sinirsel nefes darlığı onun için bir şeyler yapmak istiyorum ailesini bu konuda bilgilendirip nasıl davranacaklarını bilmelerini istiyorum hastamız için neler yapmalıyız açıklarsanız çok sevinirim saygılarla…

slm hocam aplamın kızı astım srekli hastanelerdeler ama hocam bşey degişmiyor ne yapmalıyız hocamtavsyelerde bulunun şimdiden saolun hocam allhın rahmeti üzerinizde olsun .

bende bu hastalığa yakalananlardayım ne yapmalıyım
önereceğiniz bir doktor varmı

merhabalr,annemde aynı anlattığınız gibi şeyler yaşadığı,yaşadığı birçok olay yıpranmasına sebep oldu,ve küçük bir sinirlenmede nefes darlığı çekiyr,ve öncesinde de bacakları tutmamıştı,bununla yaşamayı öğrenmeli mi,psikologa mı gidil meli,yoksa bitkiyle tedavisi mümkün mü?yanıtınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kasım 2008
P S Ç P C C P
« Eki   Ara »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

İnsani Yardım Vakfı

CafCaf Mizah

40 Cartoon 40 Hadith

Hamilelik ve Annelik

Leyal

Dünya Bülteni

İslam Özgürlüktür

RSS Girift

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Dünya Bülteni

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS AmatöRuh

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Timeturk

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1.783.910 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: