İksir , adı üzerinde…

Yüzme ve Yüzme Sporu

Posted on: Ekim 9, 2008

yüzme sporu

Yüzme ve Yüzme Sporu’ nun Tanımı :

Yüzme nedir? Suda batmadan devinmeyi sağlayan hareketlerin tümüne “Yüzme” denir.

Yüzme Sporu Nedir? Kol ve bacakların özel olarak hareket ettirilimesiyle, su yüzeyinde ya da su içinde belli kurallara göre ilerleyerek gerçekleştirilen spor dalıdır.

Çoğu içgüdüsel olarak yüzmeyi bilen diğer memelilerden farklı olarak insanlar, suda ilerlemek için gerekli olan hareketleri öğrenmek zorundadırlar. Önceleri sadece fayda amacı güdülerek öğrenilen yüzme , oldukça eski bir eylem olarak İlkçağ’ da çocuklara öğretilen bilgiler arasında yer alıyordu. Çok geçmeden eğlenceli bir iş olarak sayılan yüzme, aynı zamanda yarışmalara olanak sağlayan tam bir spor haline geldi.

1896 yılından beri “Olimpiyat Oyunları” arasında yer alan yüzme yarışları, Hız yarışları, mesafe yarışları ve takım yarışları olarak üç büyük tipe ayrılır. Bu yarışlar zorunlu olarak, 50 metre uzunluğunda ve en az 21 metre genişliğinde bir havuzda yapılır.
Yüzmenin ve Yüzme Sporunun Tarihçesi :

Yüzme, spor olarak ele alınmadığında, İlk çağlara kadar uzanır. Gerçekten de, İ.Ö. 2000′ de hem erkek hem kadın Mısırlı’ larınNil’ de yüzdükleri bilinmektedir. Eski Yunanlılar, yüzmeyi spor olarak Olimpiyat Oyunları programına almadıkları halde, Akdeniz’ de yarışlar düzenliyorlardı. Romalı askerlerin savaşa hazırlanması, tam donanımlı olarak ırmakları geçmeyi de içeriyordu. Charlemagne’ ın şövalyeleriyle birlikte havuzda yüzmekte olduğunu, Japonların, 1603′ te okul izlencelerine yüzme sporunu aldıklarını ve ilk kurumlar arası karşılaşmaları yaptıklarını gösteren kanıtlarda günümüze kadar ulaşmıştır. Avrupa’ da, Napolyon’ un bir muhafız birliği eri Manş denizini yüzerek geçti. “Re adası” ndan gizlice kaçan bir asker karaya ulaştı. Kısa bir süre sonra, Avrupa deniz banyosunu keşfetmekteyken İngilizler Londra’ da İlk yüzme yarışlarını düzenliyor (1837) ve “National Swimming Society” adı altında ulusal bir yüzme derneği kuruyorlardı. Amerikalılar da çok geçmeden İngilizleri örnek alarak 1846′ da Sidney’ de (Ohio) 440 yarda üstünden yarışlar düzenlediler; yarışın birincisi 8 dakika 43 saniye de bu mesafeyi kat ediyordu. İlk uluslar arası yüzme yarışlarını düzenleyenler ise Avustralyalılar oldu. Avustralyalıların düzenlediği bu yarışlar 110 yardalık sebest stildeydi. Yüzme sporu, 1896 yılında Olimpiyat Oyunlarına alındı (100 m, 500m, 1200 m), ama bayanlar ancak 1912 yılında yüzme dalında yarışmaya başladılar.

1908 Londra Oyunları’ ndan başlayarak yüzmenin kuralları oluşturuldu ve uluslararası yüzne federasyonu kuruldu.

Kurbağalamadan sonra, “over-armside-stroke” tekniği (yan yüzme) etkili oldu. Serbest (crawl) stil 1900′ de ortaya çıktı. O zamandan beri düzenli çalışma ve solunuma ilişkin eğitim, yüzme rekorlarının ilerlemesini sağladı. 1924 oyunları’ nın ünlü yüzücüsü Johnny Weismuller (daha sonraki yıllarda sinemada, Tarzan tipiyle üne kavuştu) 100 metreyi bir dakikanın altında (günümüzde bayanların ulaştığı derece) yüzen il kişi oldu; Japonlar daha sonra bu dereceyi geride bıraktılar ve ikinci dünya savaşına kadar yüzme alanında üstün bir yer edindiler.

Daha sonraki yıllarda Amerikalılar, ilk sıralkarı Avustralyalılarla ve Doğu Almanlarla paylaştılar. Daha iyi dereceler elde etmek için, söz konusu ülkelerde son derece ağır çalışmalar (günde 6-8 saat yüzme) yapılmaktadır. En iyi dereceler çok genç yüzücüler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’ de Yüzme Sporunun Tarihi :

Türkiye’ de ilk yüzme yarışı 1923′ te düzenlendi. 1932-1933 yıllarında örgütlenen ve Türkiye İdman Cemiyetleri’ ne bağlanan yüzme sporu etkinlikleri, daha sonraları Denizcilik Federasyonu çatısı altında sürdürüldü. Yüzme sporu 1957′ de özerk bir federasyona kavuştu ve bu alandaki etkinlikler Türkiye Yüzme-Atlama ve Sutopu Federasyonu adı altında yürütüldü. Günümüzde ise Sutopu bu federasyonun bünyesinden ayrılarak, Sutopu Federasyonu adı altında kendi federasyonunu kurmuştur.

Yüzmenin Kuralları :

Yüzme havuzu, şamandıralarla desteklenmiş iplerle, en azından 2,15 metrelik kulvarlar halinde bölünmüştür. Suyun derinliği en az 0,90 metredir. Uç kesimlerin duvarları suyun yüzeyinden en az0,90 metreye kadar çıkıntı yapmadan düşey iner. Başlama platformu su düzeyinden başlayarak 0,30-0,75 metre arasında değişen yüksekliktedir. Başlama (depar yada çıkış) işareti, hareketsiz halde durmakta olan yarışçılara, starter tarafından verilir. Yüzücünün havuzun kenarına asılmış olarak su içinde beklediği sırtüsüt kulaç yüzme yarışı dışında, çıkışta yüz üstü dalınır. Kurala uygun dönüş bir elle (serbest) yada iki elle (kurbağalama, kelebek) kavuzun duvarına dokunarak gerçekleştirilir. Dalganın olmaması büyük derecelerin yapıması açısından önemlidir.

Yüzme Dalları :

Olimpiyat programının erkek dalları serbest (100, 400, 1500 metreler), Sırtüstü (200 metre), Kurbağalama (200 metre), kelebek (200 metre), 400 metre karışıktır ( sırtüstü, kurbağalama, kelebek, serbest); takım halindeyse 4×200 metre bayraktır (serbestte).

Bayan dallarındaysa, serbest (100, 400 metre), sırtüstü (100 metre), kurbağalama (200 metre), kelebek (100 metre), 4×100 metre karışıktır (dört dalda); takım olarakta 4×100 metre bayrak yarışı (serbest) yapılır.

Yüzme Çeşitleri :

Kurbağalama : Karın üstü yapılan bu yüzme, kurbağanın hareketlerini andırır ve dört aşamadan oluşur. Depar, beden suda yüzüstü, ayaklar ve eller gergin olarak uzanmış durumdayken olur.

1. Aşama : Eller birleşik, dirsekler içe çekilmiş olarak kollar beden altına kıvrılır.

2. Aşama : Bacaklar bükülmeye başlar.

3. Aşama : Bacaklar açılır, kollar öne doğru uzanır.

4. Aşama : Uzanmış bacaklar kapanır; baş sürekli suyun dışında kalır, omuzlar yüzeyde yatay olarak korunur. Yan ve su altında yüzmek yasaktır.

Ayrıca klasik kurbağalamadan kaynaklanarak 1953′ te ortaya çıkarılan ve kelebek kurbağalama adı verilen bir yüzme biçimi daha vardır ; bu yüzme biçiminde kol ve bacaklar farklı hareketler yapar. Kollar, serbest stile benzer hareketlerle, ikisi birlikte çekilir, yanlamasına açılır ve başlama durumuna dönmek için sudan çıkarılır. Ama bu stil günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Kelebek Yüzme : Kol ve bacakların aynı anda hareket ettiği bir yüzme biçimidir. Dayanılması son derece zor olan bu yüzme biçimi, yapılması zor bir dalgalanma hareketi gerektirir.

Serbest Yüzme : Beden su üstünde yüzüstü durumda uzanmıştır. Yüz, beden doğruldusunda, baş suya bakıktır. Kol hareketleri birbirinin ardı sıra gelir. Sağ kol bede paralel uzanmış olarak sudan çıkar, dirsek kıvrılarak havadan bir geçiş ve öne doğru bir geçiş yapar. El başın ön kısmından önce suya vurur. Elin ve parmaklarındoğrultusu ilerlemede önemli bir rol oynar. El suyu itme amacıyla kırıldıktan sonra, sol kol aynı hareketi yapmaya başladığında sağ kol su altından benzer bir hareketle başlangıç durumuna döner. Gegin bacaklar düzenli olarak çırpma hareketi yapar, genellikle kolun iki hareketinde altı kez çırpma ritmindedir. Soluk alma bir kolun çıkışı sırasındasu düzeyinde baş hafifçe yana dönmüş durumdayken ağızdan yapılır. Soluk verme, çevrimin kalan bölümü tamamlandığı sırada su içinde ağız ve burunla yapılır. Soluma tek yanlı (kolların çevriminde bir kez) ya da almaşık olarak kolun her üç hareketinde yapılabilir. Solumanın rolüde yüzmede önemlidir.

Sırtüstü Yüzme : Yüzücü, başı bedenin uzantısında sırtüstü uzanmış durumdadır. Bacaklar dizden çok hafif bir bükülmeyle (ama diz su yüzüne çıkmaz) yumuşak bir çırpma hareketi yapar. Kollar birbiri ardına ortalama 30 santimetre derinliğinde elle çekme ve bedene paralel ve yanlamasına bir itiş hareketi yaparak suya girer. Kol havada gergin açılır ve başlangıç durumuna geri döner.

Reklamlar

3 Yanıt to "Yüzme ve Yüzme Sporu"

teşkler

ne biçim şey yapmışınız

bence buı site öbürkileri bin basar bayıldım bu siteye hazırlayanın ellerine sağlık ödevim çok güsel olacakkk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Ekim 2008
P S Ç P C C P
« Eyl   Kas »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

İnsani Yardım Vakfı

CafCaf Mizah

40 Cartoon 40 Hadith

Hamilelik ve Annelik

Leyal

Dünya Bülteni

İslam Özgürlüktür

RSS Girift

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Dünya Bülteni

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS AmatöRuh

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Timeturk

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1.783.680 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: