İksir , adı üzerinde…

Okul kantinlerine dikkat

Posted on: Ekim 5, 2008

kantin

Okul kantinlerinde çalışan kişilerin bulaşıcı hastalıklar, el yıkama alışkanlığı, tırnak kesimi gibi kriterler açısından sık kontrol edilmesi gerektiği belirtildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2008-2009 eğitim-öğretim yılının başladığını, milyonlarca öğrencinin sınıfları doldurduğunu belirtti.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, eğitimin asıl amacının, öğrenciyi hayata hazırlamak olduğunu ifade eden Özlü, “Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için kişinin ihtiyacı olan bilgi, beceri ve tutuma sahip kılınması, eğitimin vazgeçilmez hedeflerinden olmalıdır” dedi.

Sağlıklı bir hayatın, sadece bilgiyle elde edilemeyeceğini dile getiren Özlü, “Bu bakımdan okullarımızda, tuvaletten sonra, yemekten önce ellerini yıkama, dişlerini her gün en az iki kere fırçalama, her gün duş alma, dengeli beslenme, alkol ve sigaradan uzak kalma, düzenli spor yapma, çöpünü çöp kovasına atma gibi temel alışkanlıkları çocuklarımıza kazandırmalıyız” diye konuştu.

Sağlıklı davranışların, sadece öğretilmekle kalmaması, okul içerisinde yaşanarak öğrencinin bunlara alıştırılması gerektiğini kaydeden Özlü, şöyle devam etti:
“Eğer okulun tuvaletleri pislik içerisindeyse, lavaboların bazısında su akmıyor, sifonu tıkalı veya sabun bulunmuyorsa, okul bahçesinde öğretmenler elinde sigarayla dolaşıyorsa, okul kantininde sağlıklı veya hijyenik olmayan gıdalar satılıyorsa, okul bahçesi ve çevresinde çöpler düzenli toplanmıyorsa, biz öğrenciye sağlıklı yaşamayı nasıl öğretebiliriz? Bu bakımdan, okul yönetimleri, öncelikle okulun sağlıklı bir ortam haline gelmesi için gereken önlemleri almalıdır.

OKUL KANTİNLERİ
Özlü, okul sağlığı bakımından kantinlerin çok önemli alanlar olduğunu belirterek, “Okul kantinlerinde çalışanlar bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kişiler olmalıdır. Sağlam karakterli, kötü alışkanlıkları ve madde bağımlılığı olmayan, temizlik ve hijyenik kültürü olan, toplumun değer yargılarını benimsemiş kişiler çalıştırılmalıdır. Görev sırasında özel önlük, maske, eldiven ve bone kullanmayı ihmal etmemelidirler. Bu kişiler bulaşıcı hastalıklar, el yıkama alışkanlığı, tırnak kesimi gibi kriterler açısından sık kontrol edilmelidir” dedi.

Kantin olarak kullanılan alanın kolay temizlenebilen, yeterince hava akımı olan, gıdaların hazırlandığı kısmın kalabalıkla temasının kesildiği bölmeler içeren, sigara kullanılmayan mekanlar olması gerektiğini ifade eden Özlü, şunları söyledi:
“Buralarda satışa sunulan ürünler, mutlaka standartlara uygunluğu kanıtlanmış, bilinen marka ve isimlerden oluşmalı. Nerede, kimin tarafından ve ne koşullarda üretildiği belli olmayan, uygun şekilde ambalajlanmamış, son kullanma tarihi yazılmamış ürünler satılmamalı. Gerek hazırlanma ve gerekse saklama ve sunum sırasında gıdaların bozulmamaları için gereken önlemler alınmalıdır. Çay, kahve ve tost, hamburger gibi bazı mamullerin açıktan satışına sınırlı olarak izin verilirken, ayran, limonata gibi içeceklerin açıktan satışı engellenmeli. Bayatlamış, bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş, uygun koşullarda saklanmamış
ürünler ile pişirilmeden soğuk yenen salata türü gıdaların açıktan satılmasına izin verilmemelidir.”

DOĞAL VE KATKISIZ ÜRÜNLER ÖN PLANA ÇIKARILMALI
Çikolata, şekerleme, çiklet, bisküvi, cips, gazlı içecekler gibi hazır gıdaların içerdikleri renk ve koku verici ya da koruyucu kimyasal maddeler nedeniyle çocukların sağlığını riske edebileceği, alerjik yapılı öğrencilere zararlı olabileceği, ayrıca aşırı yağ ve kalori içerikleriyle dengesiz beslenmeye neden olduklarının bilindiğine dikkati çeken Özlü, “Öğrenci kantinleri, bu tür gıdaların yüzlerce farklı türlerini vitrinlere dizip, çocuklarımızı bu tür ürünlere alıştırmak yerine, bunlardan birkaç sınırlı çeşitle yetinip, taze mevsim meyveleri, başta ceviz, fındık olmak üzere kuru yemişleri, haşlanmış yumurta, süt, yoğurt, ayran, peynir ve diğer süt mamullerini, doğal ve katkısız meyve suları gibi ürünleri öne çıkarmalıdır” diye konuştu.

Özlü, öğrenci kantinlerinin daha çok para kazanma peşindeki ticari zihniyetle değil, öğrencilerin okul içindeki gereksinimlerini en sağlıklı bir biçimde karşılamaya dönük bir hizmet anlayışı ve sorumluluğuyla işletilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com

Reklamlar

1 Response to "Okul kantinlerine dikkat"

eskiden bizim okul kantınınde bi tost yapılırdı , boya fırçası nı kantinci kullanırdı , hazır tost ekmeğinin üzerine salça sürüp kakalardı millete 😀

fırça temzide , boya fırçasını kullanması ilginçdi

okulda kalma bi anı işte 😛

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Ekim 2008
P S Ç P C C P
« Eyl   Kas »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

İnsani Yardım Vakfı

CafCaf Mizah

40 Cartoon 40 Hadith

Hamilelik ve Annelik

Leyal

Dünya Bülteni

İslam Özgürlüktür

RSS Girift

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Dünya Bülteni

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS AmatöRuh

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Timeturk

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1.783.089 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: