İksir , adı üzerinde…

Elma sirkesi ve sirkenin faydaları

Posted on: Eylül 22, 2008

hghghg

SİRKE, yemek ve salatalarımıza çeşni veren, ayrıca turşu yapımında kullanılan ekşi (asitli) bir maddedir.

Ekşimiş üzüm ve elma suyu demek olan sirkede bol miktarda C vitaminiyle bazı madeni tuzlar bulunur. Bu yüzden sirkenin besin değeri yüksektir ve vücudumuza çok faydası vardır.

Sirkede yüzde 6-7 oranında asetikasit (sirke ruhu) mevcuttur. Bilhassa bu sirke asidi; iştah açar, sindirim salgıların artırıp hazmı kolaylaştıran ve sirkeye ferahlatıcı hoş kokusunu veren maddedir.

asasd

Yapılışı

Tabii sirke, elma veya üzüm suyunun 15 gün kadar bir kapta üstüne tülbent örtülerek bekletilmesi ve süzülmesiyle elde edilir. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına imkân vermeyen şişelere tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş ve güneş ışığı almayan bir mekânda saklanır.

gtgytu


Kullanıldığı yerler

Sirkenin tam bir şifa kaynağı olduğu günümüzde anlaşılmıştır ve hayatımız için önem arz eden çok sayıda mineral ve vitaminleri ihtiva ettiği bilinmektedir.

Şifa amacıyla kullanmak için;
bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 defa, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaktır mutlaka) alınmalıdır.

Yine her sabah aç karına bir defa alırsak sağlığımızı korumada faydalıdır.

Sirkeyi salatalarda, çorbalarda vs aroma vermek ve iştah açmak için de kullanabiliriz.

ftdtg

Sağlığımıza faydaları

• Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salğın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.

• Yine bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller.

• Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır.

• Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.

• Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.

• Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi—bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitaminlerle görmeyi keskinleştirir.

• Sirke kandaki kolesterolu düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar. İçerdiği doğal asitler ve enzimlerle kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.

• Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.

• Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı tesirlidir.

• Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.

• Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.

• Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden (zehirli atık maddeler) arındırır, yağlı – mukus kalıntılarını parçalar.

• İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.

“Ne güzel katık”

PEYGAMBER EFENDİMİZ (asm), Mekke’nin fethinde, amcası Ebu Talib’in kızı Ümmehani’nin evini şereflendirmişti.

Ona: “Yanınızda yiyecek bir şey var mı?” diye sordu.

Ümmühani, mahcup bir ses ile cevap verdi:

“Hayır, kurumuş ekmek kırıntıları, tuz ve biraz da sirke var. Ben de, bunları sana ikram etmekten utanırım…”

Mübarek ömrü boyunca, önüne konulan hiçbir yemeği küçümsemeyen ve beğenmemezlik etmeyen Allah’ın Resulü:

“Getir onları!” emretti. Sonra o kuru ekmekler suyun içine ufalandı. Bir miktar tuz ilave edildikten sonra da, üzerlerine sirke döküldü!

Bu mütevazi yemeği, afiyetle yiyen Peygamber Aleyhisselam, Rabbine hamd duaları ettikten sonra, şöyle buyurdu:

“Ey Ümmühani! Sirke ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!”

gh

İyileştirici özellikleri

* Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar.

Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.

* Sodyumun etkisini yansızlaştırarak yüksek tansiyondan korur.

* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.

* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı-mukus kalıntıları parçalar.

* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.

* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.

* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.

” Antiseptik: Meyve ve sebzelerin elma sirkesi katılmış su ile yıkanması onların mikroplardan arınmasını sağlar. Ayrıca Bakteri ve mikropların barınmaması için mutfak ve banyolarınızda elma sirkeli su kullanmanız önerilir.

” Boğaz ağrısı:
Anjin ve streptokok dahil olmak üzere tüm boğaz ağrılarında, 1 bardak suya katılan 1 kahve kaşığı elma sirkesi ile her saat başı yapılacak gargara rahatlatıcı bir çözüm olacaktır.

” Migren: Bir tasın içerisine eşit miktarda su ve elma sirkesi koyup kaynatın. Daha sonra altını kısarak yüzünüzü buhara tuttun. Bu şekilde 3 dakika kadar soluk almanız migren ağrılarının yok olmasını sağlayacaktır.

” Ayaklar: Ayaklarınız için bir leğene ayak bileklerinize kadar ılık su doldurun ve içine yarım şişe elma sirkesi ilave edin. Sabah ve akşam, en az 5 dakika, ayaklarınızı bu su içinde dinlendirin.

” Yorgunluk ve uykusuzluk: 1 litre suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan bal ilave edin. Her gece yatmadan önce 2 yemek kaşığı içeceğiniz bu karışımla uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun kaybolduğunu göreceksiniz.

” Kaşıntılar: Böcek ısırmalarına ve kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokmalarında ve cilt çatlaklarında sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı ve acıyı giderecektir.

” Mide bulantısı: Mide bulantısının ve kusmanın önüne geçmenin yolu; ılık elma sirkesine bir bezi batırıp sonra sıkmak ve bu bezi midemizin üstüne yerleştirmektir. Bez soğudukça ılık bir bez ile işlem yeniden yapılmalı.

” Sivilceler: Sağlıklı bir cilt için banyo suyunuza biraz elma sirkesi ilave edin. Cildinizin yumuşadığını ve parladığını fark edeceksiniz. Sivilceler için, su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle yüzünüzü silin ve durulayın. Elma sirkesi akneye neden olan mikropları öldürür.

” Varisler:
Varislerin yol açtığı ağrıdan şikayetçiyseniz, sirkeli bir bezi, bacaklarınıza sarın ve 30 dakika bekletin. Otuz dakikalık süreyi bacaklarınızı yukarı kaldırarak geçirin. Bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayın.

” Nasırlar: En bilinen yollardan biri bayat ekmeği elma sirkesine batırıp nasırlı bölgenin üzerine koymak ve gece boyunca orada muhafaza etmektir. Sabah kalktığınızda nasırın veya sertliğin kaybolmuş olduğunu göreceksiniz. Bir başka yol ise ılık suyun içine yarım bardak sirke koyup, yarım saat süre ile nasırlı bölgeyi bu suda bekletmek ve daha sonra bir havlu ile kurulayıp ponza taşı ile bölgeyi ovuşturmaktır

27 Yanıt to "Elma sirkesi ve sirkenin faydaları"

sirke kulağa damlatılırsa ortakulak iltihabına iyi geliyırmuş.doğrumu acaba.kullanan varmı

sirke kulagana koyarsan iyi gelirmi

kulagima sirke damlatirsam yarari varmi ——-sorum–

benim bildiğim zayıflatıyomuş deneyenlerde varmış…………

babama elma sirkesini kbb doktoru tavsiye etmişti iyi geldi ama onun kulağı kaşınıyordu ve rasgele kullanmamak gerekir sanırım belli ölçüleri var

merhaba,
sitede kulak çınlamasınada iyi geldiği söylenen sirke hangi şekilde kullanılıyor acaba kulağamı damlatılıyor direk ben anlayamadım lütfen bilir kişi sorumu cevaplarsa çok sevinirim.

cilt lekelerini yok ediyormuş kullanan varsa lütfen arkadaşlar yazın.bende kullanmak istiyorum.

evet ben bunu gerçekten denedim pamuğu ıslatarak üzerine sirke döküyorsun hergün sildğinde işe yarıyor deneyin görceksiniz 🙂

evet ben denedim gercekten cok iyi geliyor bir cay bardagi suyun icine yada sodanin dört yemek kasigi elma sirkesi karistirin pamuk yardimiyla yuzunuzu iyce temizleyin ilik suyla yikayin

ben bir şantiyeci olarak(SICAK HAVA NEDEİYLE) yemeklerde 2 kaşık şeklinde almaya başladım. meger daha ne şifaları varmış.yagları parçalamaya yardımcı olduguna göre zayıflamayada etkısı vardır muhakkak.

elma sirkesi her derde devaymış bunu bilmiordum

faydalı olduğunu bilmiyordum

Zamanında kola içerken ağzımda gargara yapıyordum,yakması hoşuma gidiyordu.Fakat şu anda dişetlerim çekildi.Bir ara elma sirkesi ve tuz karışımı bu çekilen yerlere ve dişetlere sürülmesi halinde Allahın da izniyle yeniden et biteceğini okumuştum.Böyle birşeyi henüz denemedim ama, şu an araştırıyorum.:( dişetlerimde hep kanamalar var.Buradan herkese seslenmek istedim.Lütfen dişlerinizi fırçalayın,kola içiyorsanız ağzınızda gargara yapmayın.ben yandım sizler yanmayın.
Bilgiyi hazırlayan ve paylaşanlardan Allah razı olsun

Amerika`da kolayi pipetsiz icmiyorlar dislerimizi zararindan koruyalim diye. Millet agzina surmuyor pipetle iciyor sen bir de calkaliyorsun :(( ne hata.

Disciye git. Distaslarini temzilesinler. Diseti cekilmesine distaslarin sebep oluyor. Once cekiliyor sonra hepsini kaybediyorsun. Agzinda dis kalmaz.

kardeşim aynı sorun bende de var aramızdaki fark ben cola içmeden dişlerim çekildi.çocukluğumdan beri bırakın colayı asitli hiçbir içecek içmem yani tek sebebi cola vb.şeyleri içmeniz içtikten sonrada fırçalamamanız değil.dişetleri çok komplike bir yapıya sahip birçok sebebi var çareside yok.başvurmadığım yöntem kalmadı banada sirke ve tuz karışımını önerdiler deneyeceğim.inşallah herkes istediği şifayı bulur…

peygamber efendimiz ta ozaman sirkenın ne oldugunu anlamış

Kilo verdiriyor mu bilmem ama , kilo almanızı engellediği kesin.Yatmadan önce bir çorba kaşığı elma sirkesini bir su bardağı sıcak suyla karıştırıp,yudum yudum içerseniz kilo almanızı engelliyor.Ben denedim gördüm.

güzel bi yermiş bura

S.a Sirkenin faydali oldugunu biliyordum ama bu kadarini tahmin etmemistim dogrusu. Cok severim sirkeyi,salatada,corbada kullanirim ve hatda günde,su gibi 2-3 yudum icerim,faydasi vardir zarari yoktur, siz okurlarada tavsiye ederim.S,a

arkadaşlar ben soda ile karıştırıp içmeyi alışkanlık ettim ama galiba biraz abartıyorum. elma sirkesini fazla tüketmenin zararı olur mu? bir şişe kemal kükrer elma sirkesini bir ayda tek başıma bitirdim? ilk zamanlar midede hafif yanma hissetmiştim ama sonra o da geçti. bunun dışındaAllah’a şükür şimdili bir şikayetim yok. ama ilerde olur mu diye endişe ediyorum. ne dersiniz.

bende bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum

Acaba elma sirkesi yüzdeki lekeleri geçirirmi?

arkadaslar ben 2haftalık hamileyim sirkenin hamilelere bi zararı varmıdır acaba kullanmak istiyorum ama korkuyorum bişey olur diye…

sibel sana ceap verirdim ama sen cokdan dogurmussundur

ben sirkeyi gargara yaparak denedim ve bademciklere çok etki etti boğaz yanmaya başlarken gargara yaptım boğazlarımı ve kulak kaşıntısını giderdi

gerçekten çok faydalı bilgiler olmuş. Çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Eylül 2008
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

İnsani Yardım Vakfı

CafCaf Mizah

40 Cartoon 40 Hadith

Hamilelik ve Annelik

Leyal

Dünya Bülteni

İslam Özgürlüktür

RSS Girift

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Dünya Bülteni

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS AmatöRuh

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Timeturk

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1.785.607 hits
%d blogcu bunu beğendi: