İksir , adı üzerinde…

Aile içi gerginlik çocukta iştahsızlık yaratıyor

Posted on: Eylül 19, 2008

iştahsızlık

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol annelerin en büyük sorunlarından biri olan “iştahsızlığın”, hastalıktan ziyade çocuğun psikolojik durumundan kaynaklandığı bildirildi.

ANKARA – Doktora başvuran annelerin hemen hemen tamamına yakının çocuğunun yemek yememesinden şikayetçi olduğunu ifade eden Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol, bilinç düzeyi artan ailelerde çocuğunu daha iyi besleme ve büyütme kaygısının arttığını,bu nedenle ebeveynlerin çocuğun üzerine daha fazla düşmesine ve yemek saatlerinin adeta bir çatışmaya çevrilmesine neden olduğunu belirtti.

Annelerin, özellikle çocuğunun iştahının açılması için doktordan iştah açıcı şurup istediğini, ancak bu tür ilaçların bir yararı olmadığını vurgulayan Dr. Aykol, şunları söyledi:
“İştahsız çocuk tanımının iyi yapılabilmesi için bebeklik döneminden itibaren bebek ve aile davranışlarının izlenmesi,büyüme hızının takibi gereklidir. Besin için ağlamayan, beslenmeleri için uyandırılmaları gereken ve gece boyu uyuyan bebekler açlık sinyali düşük bebeklerdir. Bazılarında ise küçük miktarlarda bile doygunluk işaretleri görülür. Ağzına aldığı lokmayı evirip çeviren, yavaş çiğneyen, yutamayan, tabağındaki yemeği bitiremeyen, nazlanan çocuklar, iştahsız çocuklardır.İştahsız çocukta temel sorun büyüme ve gelişmesi için yeterli gıdaları alamaması sonucunda kilo alış hızında azalma veya kilo alamama nihayetinde boy uzamasında duraklama olmasıdır.”

Dr. Nevin Aykol, çocuktaki iştahsızlığın çeşitli nedenleri olabileceğini;enfeksiyon hastalıkları, kronik hastalıklar, gastroösefagial reflü veya mide boşalmasının geç olması gibi bedensel hastalıkların iştahsızlığa neden olabileceğini, ancak bunların araştırılmasından önce çocuğun büyüme ve gelişmesinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aykol, ayrıca yeterli beslenmemeye bağlı ikincil gelişen demir ve çinko gibi mineral ve vitamin eksikliklerinin de iştahı azaltan diğer bir önemli faktör olduğunu vurguladı.

Bebeklikten 5 yaşına kadar olan dönemde görülen iştahsızlığın nedenlerinin büyük kısmının yanlış besleme davranışlarından ve psikolojik sorunlardan da kaynaklandığını belirten Aykol, aile içi iletişimin önemi üzerinde durdu.

Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini dile getiren Aykol, bu durumun yemekteki iştah için de geçerli olduğunun altını çizdi. Aykol, anne ve baba arasındaki geçimsizliğin çocuğun yeme düzenini bozabileceğini kaydederek, “Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkilemektedir. Tabi ki yalnızca anne ve baba arasındaki sorunlar değil, çocuğun anne ve babasıyla olan iletişimi de eğer sorunlu ise iştahı azalabiliyor” diye konuştu. Yemek konusunda çocuğu zorlamanın da hatalı sonuçlar doğurabileceğini dile getiren Aykol, her çocuğun yapısının farklı olduğunun gözden uzak tutulmamasını istedi. Aykol, çocuğun yemekteki tercihleri ile yemek saatinin de iştahı etkileyen unsurlar arasında yer aldığını belirtti.

Çocuklardaki iştahsızlığın yanlış beslenmeden de kaynaklandığını bildiren Aykol, bebeklikten başlayıp bir yaşına kadar olan sürede hızla boy atıp kilo alan çocuğun daha fazla kalori alma ihtiyacı duyduğunu, ancak daha sonraki dönemde büyümedeki yavaşlamaya paralel olarak çocuğun yeme isteğinde azalma olabileceğini, çocukların15 ay-2 yaş arasında en iştahsız ve inatçı dönemleri olduğunu, bu dönemde yemek yemeye zorlamanın çocukta yemeği reddetme ile sonuçlanacağını dile getirdi.

jhhhh

ÇOCUĞUN İŞTAHINI AZALTAN ETMENLER
– Pütürlü gıdalara zamanında alışmamış olması
– Yemek öncesi su içmesi, şekerli gıdalar yemesi
– Öğün aralarında çikolata, pasta, meyve suyu v.b gibi yüksek kalorili gıdalar yemesi, aşırı süt tüketmesi
– Yemek öncesinde yorucu fiziksel aktivitelerde bulunması (koşma, ip atlama, top oynamak…)
– Sevmedikleri yemekleri yemeye zorlanması
– Yemek sırasında TV seyretmesi
– Ev ortamında huzursuzluk
– Diş çıkarma esnasında da çocuklarda uyku bozuklukları ve iştahsızlık görülebilir.

NELER YAPMALI
-Bırakın döke-saça kendi yesin
-Az porsiyon verin,isterse tekrar verin ve başarısını övün
-Sizi taklit eder unutmayın,yemek seçiyorsanız o da seçer
-Sebze yemekleri, karışık besinlere, keskin tat ve kokulu ( pırasa, lahana, kereviz…) gıdalara karşı isteksiz olurlar zorlamayın
-Son lokma ısrarından vazgeçin.

kaynak:ntv-msnbc

1 Response to "Aile içi gerginlik çocukta iştahsızlık yaratıyor"

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK

Alman kanunlarına göre düzenlenen modern bitkisel ilaçlar çocuklarda farklı uygulanır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu nedenle çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.

Çocuklar için iştahsızlıkta kullanılabilecek modern bitkisel ilaçlar evde kolaylıkla hazırlanabilir. Bu ilaçlar acı madde etkisine dayanır. Çocukların katlanabileceği acılık değerleri portakal ve turunç kabuğu ile sağlanabilir.
Portakal ve turunç kabukları içindeki beyaz kısım ayrılacak şekilde soyulur. Renkli kısımlar kurutulur.

İnce kıyılmış 1 çay kaşığı kurutulmuş portakal veya turunç kabuğu fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir,süzülür. Bu şekilde hazırlanan çay yemeklerden önce bir fincan içilir.
Farklı bir uygulama da yarım çay kaşığı kurutulmuş portakal veya turunç kabuğu ve yarım çay kaşığı nane ile yapılabilir.

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Eylül 2008
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

İnsani Yardım Vakfı

CafCaf Mizah

40 Cartoon 40 Hadith

Hamilelik ve Annelik

Leyal

Dünya Bülteni

İslam Özgürlüktür

RSS Girift

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Dünya Bülteni

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS AmatöRuh

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS Timeturk

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1.785.607 hits